Kiberverek
2005.01.22. 19:10
A kvetkez oldalon olyan kibervereket (s a hozzjuk tartoz szablyokat) ismertetnk, amelyek eddig mg sem az alapknyvben, sem egyb helyeken - tudomsom szerint - nem jelentek meg magyarul. Ezek a felszerelsek mr a 3. kiads szablyaihoz vannak igaztva, de a 2. kiadst hasznlk is gond nlkl beilleszthetik a jtkba.
Az egyenslynvel feljavtja a bels fl termszetes egyenslyi mechanizmust. Annyira hatkonyan mkdik, hogy az j felhasznlknak gyakran nagy nehzsget okoz mg az is, hogy szndkosan a fldre vetdjenek.
..: Szablyok :..
Ez az eszkz minden, az egyensllyal kapcsolatos prba clszmt kettvel cskkenti (pl. mszs, egy keskeny palln val tkels, ugrs utni fldet rs stb.). Ezenkvl kettvel cskkenti az eless elleni prbk clszmt is. A karakternek viszont Akarater(4) prbt kell dobnia, ha szndkosan a fldre akar vetdni.
Kiberszemet a test szinte brmely rszbe be lehet ltetni: a tenyrbe, a fej hts rszbe, a homlokba stb. Ezek a szemek nllan, vagy prban hasznlhatk.
A klnbz fggetlen kiberszemek vizulis jelei kzvetlenl a ltidegekbe ramlanak. Az egymstl eltr kpek ezrt knnyen sszezavarhatjk az agyat, s megtveszthetik a felhasznlt.
..: Szablyok :..
Ha a tulajdonos egyszerre tbb kszlet (legyen az fggetlen vagy prban beltetett, termszetes vagy kiberszem) szemet hajt hasznlni, akkor minden jabb utn +1 clszm addik a prbihoz. A becsukott szemek termszetesen nem szmtanak.
Ha tvolsgi tmadshoz fggetlen kiberszemet akarunk hasznlni, akkor a prbhoz +4 clszmmdost addik (az agy nehezen dolgozza fel a szokatlan ton berkez informcikat). A tvolsg helyes megbecslshez dobott prba clszmhoz is +2 addik.
..: Egyedli kiberszemek :..
Br a kiberszemeket rendszerint prban hasznljk, van md egyetlen szem beltetsre is. Az ilyen szem beltetsnek kltsge csak hatvan szzalka a norml rnak, 0,1 Esszenciavesztesggel jr, s 0,25 Esszencia rtk egyb kiegszt beltetse tovbbi Esszenciaveszts nlkl megoldhat. Azok a kiberszem kiegsztk, amelyek csak egy teljes szemprban kpesek teljes hatkonysggal zemelni (jszakai lts, infralts, vilgtrendszerek), egyetlen szemben kisebb teljestmnyt nyjtanak. A pontos mkdst a jtkmester hatrozza meg, de a hatkonysg ilyen esetekben nagyjbl a fele a szokvnyos rendszernek. Ezeknek a felszerelseknek az ra s az Esszenciakltsge egyedli szembe ltetve huszont szzalkkal cskken.
..: A szemek mdostsnak korltai :..
A metahumnok szemregnek apr mrete nagyban korltozza, milyen s mennyi kiegszt ltethet egy szembe. A jtkos karakterek nem mszklhatnak lfegyverekkel, lzerekkel, kamerkkal, s egyb felszerelsekkel telezsfolt kiberszemmel. Ezrt a karaktarek maximum 1,2 Esszencinyi kiegsztt ltethetnek kiberszemkbe, s ezekbl is szemenknt (szempronknt) csak egy lehet lzer, kamera, vagy brmilyen fegyverrendszer.
Ez a szembe ptett GPS (Global Positioning System - Globlis Helymeghatroz Rendszer) folyamatosan fogadja s sszehasonltja a szatelitekrl rkez jeleket. s segtsgkkel kt mteres pontossggal meghatrozza a hasznl pozcijt. Ezt a kibervert ltalban a tjolrendszerrel egytt alkalmazzk.
A tjolrendszer nem ms, mint egy trkpez kiberver, amely egy trkpjeleket rtelmez egysgbl, egy pozcimeghatroz jeleket fog kszlkbl, s egy kpmegjelent szoftverbl ll. A rendszer kpes fogni a GPS egysg adatait (bels kapcsolaton, adatjackken, vagy akr rdijeleken keresztl), s ezekre tmaszkodva kirajzolni egy hrom dimenzis kpet. A ltrehozott kp megjelenthet a szembe ltetett kpkijelzn, vagy az adatjack kimenetn keresztl egy kpernyn. Az adatok tartalmazzk a hasznl pontos helyzett, valamint relatv magassgt a tengerszinthez vagy a fldhz kpest. A kijelzbe tbb GPS s nyomkvet rendszer adatai is betpllhatk. A klnfle tjkozdsi pontok kztti tvolsg is megjelenthet a kpen.
..: Szablyok :..
A berkez informcik s a trkp rszletessgtl fggen a tjolrendszert hasznl karakter kpes meghatrozni pontos helyzett, elre eltervezni egy tvonalat, knnyedn kvetni egy nyomkvetvel elltott clpontot, megtallni a legkzelebbi kijratot stb. (tovbbi lehetsgek a jtkmester fantzijra bzva).
A trkpszoftverek mrete s ra vltoz, a teljessgtl s rszletessgtl fggen. Egy szokvnyos vrosi trkp ra mindssze 25 nuyen (ezen megtallhatk a leggyakrabban hasznlt autonavigcis tvonalak is), mg egyes vrosrszek rszletesebb trkpei (csatornahlzattal, a gz- s elektromos rendszerek szereljrataival) akr 1000 nuyen felett is lehetnek. A cges ltestmnyek trkpeinek virgz feketepiaca van; a jtkmester szabadon varilhatja ezek rt s utcai indext.
A rendszer felhasznlhat trkpksztsre, feltve, ha van hozz kapcsolva valamifle jelfeldolgoz (pl. GPS vagy ultrahangos leolvas) s elegend memria (feji vagy adatjacken keresztl elrhet).
A trrzkel kiegszt fejleszti a fl termszetes kszsgt, amellyel kpes meghatrozni a berkez hangok pontos irnyt. Nagyon hasznos lehet, ha egy rejtzkd ellenfelet kell megtallni, s kimondottan elnys olyan helyzetekben, ahol a visszhanghats sszezavarhatja a termszetes hallst.
..: Szablyok :..
Ez a kiberfl kiegszt kettvel cskkenti minden olyan prba clszmt, amelynl a karakter a mozgs hangjaira figyelve prblja meghatrozni clpontja pontos irnyt. Ha a hasznl magas frekvencis hallssal is rendelkezik, a clszm mg eggyel cskken.
Ha a hasznlnak Tjolrendszere is van, amely a terlet trkpt is lekpezi szmra, a clszmmdostk tven szzalkkal nvekednek (teht pl -2 helyett -3 lesz).
A beptett hangszr ltal keltett rezonancia eltorztja a beszl hangsznt s megvltoztatja hangmagassgt, ezzel felismerhetetlenn tve a hasznl kiltt. Az alacsony- s magasfrekvencis torztk lehetv teszik a hasznl szmra, hogy a legtbb metahumn szmra hallhatatlanul tudjon beszlni.
..: Szablyok :..
A kiegszt nem alkalmas konkrt hangok leutnzsra. A frekvenciatorztk - alacsony- vagy magasfrekvencis hallkiberverrel kiegsztve - hatkonyan alkalmazhatk nma kommunikci folytatsra. Az alacsony frekvencin (ultrahang) kommunikl karakter nem kpes tl gyors beszdre; egyetlen sz kimondsa egy Egyszer Tevkenysget vesz ignybe, egy teljes mondat pedig egy sszetett Tevkenysget. Viszont az infrahang jval messzebbre hallatszik, s a norml hangnl sokkal knnyebben hatol t az akadlyokon.
A jeltalakt egy kzvetlenl az agyhoz kapcsolt kszlk, amely a hangtalan mentlis impulzusokat szavakk alaktja (s vice versa). Az eszkz kls kivitelben is beszerezhet, ilyenkor ltalban egy adatjack s egy rdi kz kapcsoljk.
..: Szablyok :..
Amikor a jeltalaktt egy adatjacken keresztl rdihoz, telefonhoz, vagy egyb kommunikcis eszkzhz kapcsolja, a hasznl kpes hangos beszd nlkl kommuniklni msokkal. Az eszkz hasznlatra semmifle hallhat vagy lthat jelbl nem lehet kvetkeztetni. A kiberver kpes a kimondott szavakat lert szvegg alaktani, s a retinakijelzn, vagy egyb kapcsolt eszkzn megjelenteni.
Ha kt, jeltalaktval felszerelt karakter adatjacken keresztl kapcsoldik egymshoz, hatkony kommunikcit tudnak kialaktani mentlis jeleik segtsgvel.
A tmrt logikai ramkre a feji memrihoz kapcsoldik. Fejlesztett adattmrt algoritmusval megnveli az adattrol kapacitst. Az eltrolt adatot sszetmrti, majd a mikor szksg van r, automatikusan kicsomagolja.
..: Szablyok :..
Az adattmrt szintenknt hsz szzalkkal cskkenti a feji memriba letlttt adatok mrett. Teht pldul egy 3. szint tmrt hatvan szzalkkal cskkenti egy 100 Mp nagysg adat mrett, azaz a file csak 40 Mp-nyi helyet foglal a memriban. A hasznlnak nem ktelez ignybe vennie a tmrtt, dnthet gy is, hogy bizonyos adatokat kicsomagolva trol a memrijban.
A feji memriban trolt adatok le- s feltltse normlis esetben egyetlen Egyszer Tevkenysget ignyel. A tmrtett adatokhoz kiss hosszabb ideig tart hozzfrni, attl fggen, milyen mrtkben lettek sszecsomagolva. Az 1. s 2. szinten tmrtett adatok elrse mg mindig csak egy Egyszer Tevkenysget vesz ignybe, a 3. s 4. szintek viszont mr egy sszetett Tevkenysget.
A tmrtett adatokat mindenkppen ki kell csomagolni, hogy olvashatak legyenek (ezt egy tmrt segdprogrammal felszerelt deks is el tudja vgezni).
Ezt az adatjacket a br al ltetik. A karakternek a hasznlatkor egy mgneses indukcis talaktt kell a jack kbelre helyeznie. Az talakt az adatjack fl irnytja a kbelt, s az informci a brn keresztl, optikai ton kerl tvitelre.
..: Szablyok :..
Az indukcis adatjack teljes mrtkben gy mkdik, mint a szokvnyos adatjackek. A vizulis szkennerek szmra rzkelhetetlenek, fizikai vizsglat esetn pedig Elrejthetsgk 10-es. A kiberver-rzkelk clszmhoz is +1 addik, ha ilyen berendezssel prbljk megtallni az adatjacket.
Ez az SPU (Subprocessor unit) tovbbfejleszti a hasznl matematikai kpessgeit, mivel a megfelel idegplyk stimullsval felgyorstja szmolsi folyamatok elvgzst. Az SPU emellett stopperknt, bresztknt, s klnlegesen pontos raknt is funkcionl.
..: Szablyok :..
A matematikai SPU szintjnek ktszerest adja brmilyen, matematikval kapcsolatos prbhoz. Az SPU ezen kvl a szintjvel megegyez szm kockt ad a deksok Deks Tartalkhoz.
Az automata fecskend egy gygyszerrel vagy egyb vegyszerrel tlttt eszkz. Szles krben alkalmazzk, pldul cukorbetegeknl, akiknek rendszeres inzulinadagra van szksgk, vagy pszichitriai kezelteknl a depresszi elkerlse rdekben. A brtnk, kormnyzatok s cgek is alkalmaznak ilyen beltetseket, hogy biztostsk alrendeltjeik hsgt vagy knnyebben az irnytsuk alatt tarthassk ket.
Az automata fecskend szinte brmilyen ismert drogot vagy vegyszert kpes a hasznl vrramba juttatni. Minden ilyen eszkz egyetlen adagnyi szert tartalmaz, de a fejlettebb varicik mr akr t dzis trolsra is kpesek.
A fecskendnek kt fajtja van: egyszer hasznlatos, illetve jra felhasznlhat. Az jra felhasznlhat egysgek rendelkeznek egy kivezet nylssal is, amelyen keresztl jra fel lehet ket tlteni. Ez a nyls rendszerint a br alatt, knnyen hozzfrhet helyen tallhat. Az ilyen modellek folyamatos adagolsra is bellthatk.
Az egyszer hasznlatos fecskendket rendszerint olyan helyre ltetik be, ahol vizulis rzkelkkel kptelensg szrevenni ket, s amint a nevk is mutatja, csupn egyetlen hasznlatra alkalmasak. ltalban akkor alkalmazzk (termszetesen hallos mreggel tltve), ha engedelmessgre akarnak knyszerteni egy ellenkez pcienst.
..: Szablyok :..
Az automata fecskendk igen egyszer beltetsek; a bennk trolt anyagok hatsa viszont szles skln mozoghat.
A fecskendt mindig mkdsbe hozza valami, melynek hatsra a vrramba rti tartalmt. Ez lehet egy beptett ra vagy idzt; egy kapcsolt rditl rkez jel; adatjack vagy egyb hasonl forrs; egy specilis vegyi anyag jelenlte a vrramban stb. Ezt a kivlt eszkzt a fecskend beltetsekor kell kivlasztani.
A mdosts sorn a kz csontjainak nagy rszt gynevezett emlkez manyagra cserlik, amely folyamatos nyoms hatsra eldeformldik, majd rvid id mlva jra visszanyeri eredeti alakjt. gy a karakter szmra lehetv vlik, hogy kiszabaduljon a bilincsekbl, vagy egyb mozgskorltoz eszkzkbl.
..: Szablyok :..
A rugalmas kezekkel rendelkez karakter -2 clszmmdostt kap minden szabadulshoz kapcsold prbjhoz, tovbb minden olyan prbhoz, amelynl a kz deformlsra van szksg. A rugalmas kezek nem kompatibilis a csonterstssel, funkcijuk pedig ki-be kapcsolhat.
Az OXSYS kiberkopolty mestersges ozmzis tjn vizet szv be, s oxignt bocst ki magbl, gy a hasznl kpes a vz alatt is llegezni. A karbon-dioxid s a killegzett gzok ugyanezen folyamat megfordtsval kerlnek vissza a vzbe. A kls tartlyokkal ellenttben az oxign kzvetlenl a vrramban olddik fel, gy elkerlhetv vlik az "oxignmrgezs" veszlye.
A kopoltyt a nyak kt oldalra, kzvetlenl a pajzsmirigy mell ltetik be. A lgcsbe ugyanakkor egy zrszelepet is behelyeznek, hogy a kopolty hasznlat kzben megakadlyozzk a td nkntelen mkdst. Ezen kvl a szvbe is kerl egy bypass, hogy a td fel raml vrt a kopoltyhoz irnytsa.
..: Szablyok :..
A kibertdt hasznl bvrokat nem fenyegeti az oxignmrgezs veszlye; azonban a nitrogn narkzistl s az erekben maradt nitrogn hatsra fellp dekompresszis betegsgtl tovbbra sem vd.
Gyakran elfordul, hogy a kibertdt hasznl bvrok bels lgtartlyt is magukba ltetnek, s a benne trolt tiszta hliummal tiszttjk meg szervezetket a nitrogntl.
A kibertd segtsgvel a hasznl gyakorlatilag korltlan ideig maradhat vz alatt, br a rendszer krlbell ezer rai hasznlat utn cserre szorul (ez nagyban fgg a merlsek mlysgtl, a td kapacitstl, s a mlyben vgzett cselekvsektl is). A szrk cserje bonyolultabb mttet ignyel, s krlbell 1500 nuyenbe kerl.
A beptett biomonitorok figyelik a hasznl letjeleit, belertve a szvverst, vrnyomst, lgzsszmot, testhmrskletet, vrcukorszintet, vralkohol szintet, a vrtestek szmt stb. A kszlk ltal sszegyjttt informcik megjelenthetk a hozzkapcsolt berendezseken, mint pldul egy adatkijelzn, vagy adatjacken keresztl kapcsolt orvosi mszereken, de az adatok leggyakrabban egy szintn beltetett diagnosztikai processzorhoz kerlnek.
A diagnosztikai processzor nem ms, mint egy fejlett szmtgp, amely a biomonitorok informciit felhasznlva diagnosztizlja az esetleges rendellenessgeket s orvosi problmkat. Mkdse hasonlt a kls orvosi csomagokban tallhat szmtgphez, kpes arra, hogy klnfle kezelsi tancsokkal, gygyszerajnlatokkal s gygymdokkal lssa el a hasznlt. A prognzisok, figyelmeztetsek, s orvosi tancsok rendszerint egy br alatti, kapcsolt monitoron jelennek meg, de egyb, kls kapcsolt berendezseken is megjelenthetk. A processzor ltalban gy van beprogramozva, hogy bizonyos veszlyhelyzetekben riassza a hasznlt (mrgezs, alacsony vrcukorszint, megnvekedett pulzusszm, nitrogn narkzis stb.); a karakter egyb feltteleket is bellthat magnak, pldul a DocWagon riasztst (kapcsolt telefon vagy advev esetn), ha letveszlyes llapotba kerl.
A br alatti kijelzegysget az alkarba (ltalban a balba) ltetik. A rajta megjelen szveg olyan sznnel jelenik meg, amely knnyedn olvashat a brn keresztl is. A szintn br alatti gombok segtsgvel a hasznl tovbb tudja grgetni a szveget, msik ablakot jelenthet meg, informcit krhet stb. Ha a hasznl egszsge veszlyben forog, a kpernyn figyelmeztet jelzs villan fel (a funkci termszetesen kikapcsolhat).
Az orvosi segtsgnyjt csapatokat kikpzik arra, hogy a helysznre rkezs utn rgtn megvizsgljk, van-e a pciensnek biomonitora.
..: Szablyok :..
A rendszer hrom komponenst egyetlen egysgknt, vagy akr kln-kln is be lehet ltetni.
Biomonitor: A mellkasban tallhat, figyeli a szervezet mkdst, s tovbbkldi az sszegyjttt informcikat.
Diagnosztikai processzor: Akr egy elsseglynyjt kszlk, a berendezs Biotech prba segtsgvel azonostja a fenyegetst, s meghatrozza a szksges tennivalkat. Be lehet programozni, hogy vszjeleket adjon a kijelzn, de akr br alatti fecskendhz, kommunikcis berendezsekhez, vagy beptett lgtartlyhoz is hozz lehet kapcsolni.
Br alatti kijelz: Amikor inaktv, a berendezs Elrejthetsge 10-es.
Az ultrahangos rzkel rendszerek hrom f komponensbl llnak: egy adegysgbl, egy jelfogbl, s egy processzorbl. Az egyik szembe ltetett adegysg folyamatosan ultrahangos impulzusokat bocst ki magbl, egyik oldalrl a msikra psztzva a karakter eltti terletet. A msik szembe helyezett jelfog (a megfelel szgben belltva) felfogja a visszaverd impulzusokat, s elektronikus jelekk alaktja ket, melyeket azutn a processzor fel tovbbt. A processzor (szintn a szemben tallhat) a jelekbl lekpzi a terlet topografikus trkpt, a visszhangok alapjn meghatrozza a mlysgeket, formkat s felszni egyenetlensgeket.
Hasznlatkor az ultrahangos kp fellbrlja a karakter normlis ltst (hasonlan, mint ahogy a hlts is semlegesti a norml ltst). Az alakok s krvonalak kijelzsre kerlnek, gy a hasznl kpes olyan objektumok felismersre is, amelyeket msfajta ltssal kptelen lenne szlelni.
..: Szablyok :..
Az ultrahangos lts felezi a lthatsgi mdostkat (felfel kerektve). Ha magas frekvencis hallssal egytt ltetik be, akkor az ultrahangos ltrendszer ra s Esszenciakltsge hsz szzalkkal kisebb.
Mivel a rendszer hangok alapjn pti fel a terep trkpt, s utna alaktja azokat lthat jelekk, a ltsra hat indirekt illzi varzslatok nem befolysolhatjk a helyes mkdst. Teht pldul egy lthatatlansg varzslat ltal rejtett karakter tovbbra is lthat marad az ultrahangos ltssal rendelkez hasznl eltt, rzkelhet lesz a krvonala s testfelletnek egyenetlensgei. De mivel ez nem szmt kzvetlen rzkelsnek, varzslatokkal tovbbra sem lehet megclozni. Ezen kvl a csak ultrahangos ltssal rzkelhet karakter elleni akcik mindegyikhez +4 clszmmdost addik.
A hangokat manipull indirekt illzi varzslatok viszont mr hatnak az ultrahangos ltsra. A csend varzslat hasonl mdon hat r, mint a lthatatlansg a norml ltsra. A csend ltal takart karakterekrl nem lehet ultrahangos kpet megjelenteni, egyszeren meg sem jelennek a ltrendszer ltal vettett trkpen.
Az ultrahangos ltsra a fehrzaj is hatssal van. Ilyenkor az ultrahangos ltst ignyl brmilyen akcihoz a fehrzajgenertor szintjvel megegyez nagysg clszm addik.
A kibernetikus ultrahangos ltsra a mana alap indirekt illzi varzslatok sem hatstalanok (a fizikai varzslatok mellett), mert a hasznl Esszencival fizetett a kiberver beltetsrt.
|
Esszencia |
r |
Elrhetsg |
Utcai Index |
Egyenslynvel |
0,4 |
14,000 nuyen |
8/2 ht |
2 |
Fggetlen kiberszemek |
- |
- |
- |
- |
Pr |
0,5 |
15,000 nuyen |
6/72 ra |
2 |
Egyedli |
0,3 |
10,000 nuyen |
6/72 ra |
2 |
Bels GPS |
0,1 |
2,000 nuyen |
5/6 nap |
1,5 |
Tjolrendszer |
0,25 |
15,000 nuyen |
5/6 nap |
1,5 |
Trrzkel |
0,2 |
1,200 nuyen |
4/48 ra |
2 |
Beptett hangszr |
0,1 |
4,000 x szint nuyen |
6/48 ra |
1 |
Magas frekvencis torzt |
- |
8,000 nuyen |
6/48 ra |
1,25 |
Alacsony frekvencis torzt |
- |
8,000 nuyen |
6/48 ra |
1,25 |
Jeltalakt |
0,1 |
2,000 nuyen |
4/1 ht |
1,5 |
Kls Jeltalakt |
- |
1,000 nuyen |
3/72 ra |
1 |
Adattmrt |
- |
- |
- |
- |
1. szint |
0,1 |
9,500 nuyen |
6/60 ra |
1 |
2. szint |
0,15 |
19,000 nuyen |
6/60 ra |
1 |
3. szint |
0,2 |
28,000 nuyen |
6/60 ra |
1 |
4. szint |
0,25 |
38,000 nuyen |
6/60 ra |
1 |
Indukcis adatjack |
0,3 |
3,000 nuyen |
5/4 nap |
2 |
talakt |
- |
100 nuyen |
4/48 ra |
1,5 |
Matematikai SPU |
- |
- |
- |
- |
1. szint |
0,1 |
2,000 nuyen |
6/60 ra |
1 |
2. szint |
0,15 |
5,000 nuyen |
6/60 ra |
1 |
3. szint |
0,2 |
11,000 nuyen |
6/60 ra |
1 |
Automata fecskend |
- |
- |
- |
- |
jra felhasznlhat |
0,1 |
1,000 nuyen + tartalom |
4/72 ra |
1,5 |
Egyszer hasznlatos |
0,05 |
1,500 nuyen + tartalom |
4/72 ra |
1,5 |
Extra kapacits |
- |
+ 500/dzis |
4/72 ra |
1,5 |
Rugalmas kezek |
0,4 |
8,000 nuyen |
6/72 ra |
2 |
OXSYS kopolty |
0,75 |
12,500 nuyen |
5/72 ra |
1,75 |
Biomonitor rendszer |
0,3 |
5,000 nuyen |
6/72 ra |
2 |
Diagnosztikai processzor |
0,2 |
2,500 nuyen |
6/72 ra |
2 |
Br alatti kijelz |
0,1 |
500 nuyen |
4/48 ra |
1 |
Ultrahangos lts |
0,5 |
10,000 nuyen |
6/48 ra |
2 |
|